Keresés

Forrás típusa:
Keresendő :
Tanulmány szerzője:
Tanulmány címe (címtöredék):
Tárgyszavak:
Minimum dátum: Naptár
Maximum dátum: Naptár
Találati listában megjelenő mezők:
Cím 
Leírás 
Forrás név 
Szerző 
Kezdőoldal 
Záróoldal 
Tárgyszavak 
Könyvtári jelzet 
Megjegyzés 
Egy oldalon megjelenő találatok száma:
 

Találatok

12 db találat
ListaDátum downCímLeírás
2013-11-01Weöres Sándor: "A fogalom költészete"Esszé Weöres Sándor költészetéről
Berzsenyi - Egy nemes álmodozásaiBerzsenyi Dániel: A közelítő tél című versének eszmetörténeti, filozófiai megközelítése, Berzsenyi költészetét párhuzamba állítva Hölderlin és Horatius költészetével, filozófiájával.
Vörösmarty: A bujdosó elhagyatottsága és őrületeA bujdosás motívumának megjelenése Vörösmarty Mihály: A vén cigány c. versében - irodalomszociológiai, eszmetörténeti megközelítésben. A költemény kapcsán kitér Prohászka Lajos: A vándor és a bujdosó c. írására is.
Széljegyzetek Petőfi Sándor Szeptember végén című verséhez"... a kérdés ez: mi az az érzelem, ami Petőfinél ebben a versben 'véglegességet' nyer azáltal, hogy megtalálja a külső megfelelő helyzetet", vagyis mennyire egybevágó a versben megjelenő érzelem az elképzelt, leírt jelenettel - filozófiai, irodalomelméleti megközelítésben.
A ballada mint mítoszA történelmi hősök mitizálódása a ballada műfaján keresztül Arany János: Szondi két apródja c. költeményében. Betekintést ad Arany költészetének kettősségéről szóló irodalomtudományi írásokba is. Irodalomtörténeti megközelítésben.
Ady protestáns forradalmiságaAdy Endre: Kocsi-út az éjszakában c. verséről és a költő Galilei-körrel való kapcsolatáról, valamint vallásos költészetéről.
Babits, a szentimentális objektívBabits Mihály: Esti kérdés c. verse kapcsán a létlíráról, és a költő több írásában megjelenő, az antik görög világba való elvágyódásáról.
Kosztolányi Dezső, a szomorú életfilozófusKosztolányi Dezső: Hajnali részegség c. versével megírta "egyszerre mind a hitét, mind a hitetlenségét". Kosztolányi költészetéről általánosságban - más szakirodalom említésével.
Az Eszmélet: az értelemvesztés verseEgy anti-interpretáció. József Attila: Eszmélet c. versének filozófiai tartalmáról. Susan Sontag interpretációról alkotott elmélete alapján a költemény anti-interpretációja.
Pilinszky - Kertész: AuschwitzPilinszky János: Apokrif c. verse kapcsán párhuzamok és ellentétek Pilinszky és Kertész Imre Auschwitz-felfogásában.
Káromkodásból katedrálist?Rejtett életfilozófia Nagy Lászlónál. A költő szabad asszociációs hosszúverseiről (Gyöngyszoknya, Menyegző, Inkarnáció ezüstben, stb.), népiességéről - irodalomelméleti, filozófiai megközelítésben.
Weöres: "A fogalom költészete"avagy a sztereometrikus világvízió krisztológiája. Weöres költészetéről, a posztmodernnel való kapcsolatáról, és többek között a Valse triste c. verséről.