Keresés

Forrás típusa:
Keresendő :
Tanulmány szerzője:
Tanulmány címe (címtöredék):
Tárgyszavak:
Minimum dátum: Naptár
Maximum dátum: Naptár
Találati listában megjelenő mezők:
Cím 
Leírás 
Forrás név 
Szerző 
Kezdőoldal 
Záróoldal 
Tárgyszavak 
Könyvtári jelzet 
Megjegyzés 
Egy oldalon megjelenő találatok száma:
 

Találatok

74 db találat
ListaDátum downCímLeírás
2020-10-00El(ő)tűnő határokKözelítések filozófia és művészetek viszonyához. Borbély Szilárd Nincstelenek című regénye: az utolsó két fejezet elemzése a művészet és a filozófia komplementer viszonyának vizsgálata során.
2020-02-00Ágnes szenvedélyeiHeller Ágnesről való megemlékezés, ill. a filozófusra vonatkozó reflexiók, interjúk, előadások a Testimonianze (Tanúságtételek) című olasz folyóirat tematikus száma alapján.
2018-06-01Határ Győző vallástalan misztikájaHatár Győző és a filozófia
2014-01-06A személyes emlékezet filozófiájaHolokauszt emlékezet
2013-02-01József Attila filozófiai nézetei...Artur C. Danto művészetfelfogásának tükrében
2012-10-01Az elégtelen, ám elengedhetetlennyelv: Descartes, Spinoza, Leibniz
2012-06-01A pénz és a könyv 2.: Kant és a német...felvilágosodás válsága - Erdélyi Ágnes fordítása
2012-05-01A pénz és a könyv 1.Kant és a német felvilágosodás válsága
2012-03-01Intézményeken és irányzatokon kívülHamvas Béla és a magyar filozófia
2011-04-01A körülírt zuhanás "közlegénye"?Filozófia és retorika Petri György Sci-fiszerelem c. versében
2010-12-01A filozófusok és a nőka nőt nem lehet kizárni a filozófiából, az elméleti életből, hiszen valamilyen formában a nő, a társ be is épül az elméletbe.
2010-11-01Rímekben szóla ZarathustraEsszéfüzér Friedrich Nietzsche: Gedichte/Versek című kétnyelvű kötetére támaszkodva
2010-10-01A magyar KierkegaardA magyar Kierkegaard-hatástörténetről.
2010-10-01Hegel és KierkegaardTanulmány
2010-10-01A halál viselete - halálfélelem és társadalmi devianciaJelen tanulmány célja, hogy felvázolja azoknak a társadalmi mechanizmusoknak a működését, amelyek a halálfélelmet és a halandóság okozta szorongást hivatottak kezelni, továbbá hogy megvizsgálja, milyen társadalmi hatásai voltak e mechanizmusok nyugati világban tapasztalható meggyengülésének, különös tekintettel a társadalmi devianciákra.
2010-07-01Egy el (nem) rejtett és meg (nem) talált levélA filozófia és a hétköznapi
2010-07-01Kosztolányi, Camus és a déli gondolkodásCamus mint filozófus: A pestis, A bukás c. regényeinek filozófiai olvasata.
2010-03-01A dolgok titkos közeA metafora metafizikája. Balázs Béla metaforaértelmezése poétika és filozófia metszéspontján.
2009-11-01Személyességek, valóságok, etikákA szókratikus Lukácsról.
2009-01-01A Nyugat és a filozófia"A Nyugat útjai" centenáriumi ülésen (2008. V. 9.) elhangzott előadás kibővített változata. Babits - Lukács vita
2008-06-01"Zsákot horf hátán az idő, uram"A metafora az irodalomban és a filozófiában
2008-02-01A bölcselő...Wass Albertről
2007-10-01A katolicizmus és a századvégorosz vallási gondolkodói
2007-03-01A Mester és Margarita kriptográfiájaVita tárgyát képezi,hogy kikről mintázta szereplőit Bulgakov, és hogy mely könyvek szolgálták a szüzsé forrásaiként; kérdések merülnek fel a regény filozófiai-esztétikai gyökereit és etikai kiindulópontjait illetően.
2007-02-01Filozfia és személyes irodalom A bihari remeté-benBessenyei György: A bihari remete
2007-01-01Az azonos és a más: a francia filozófia a XX.sz. második felébenI. Hatások: 1. a francia filozófia és a \"kontinentális filozófia\" 2. Kritikai Husserl-recepció 3. Hegel- és Marx-recepció 4. Nietzsche-recepció 5. Freud- és Sassure-recepció II. Tendenciák 1. Strukturalizmus 2. Strukturalizmus és hermeneutika között: Foucault 3. Hermeneutika: Ricour 4. A különbség: Deleuze 5. A dekonstrukció (Derrida)
2007-01-01Mi a haiku?Buddhista filozófia - haiku; a tudat tizenhét pillanata - tizenhét szótgba zárt pillanat.
2005-08-01Koestler determinizmus-felfogásaKoestler explicit módon nem állította figyelmének középpontjába a determinizmus kérdését filozófiai problémaként. Ugyanakkor olyan gyakran érinti ezt a kérdéskört, hogy ennek alapján könnyen rekonstruálható, összegezhető erre vonatkozó álláspontja.
2005-07-01Kant filozófiai forradalmatanulmány
2005-03-01A szabadság értelmezéseaz ókortól Rudolf Steinerig
2005-01-01Kertész Imre filozófiájárólKertész eszmerendszeréről
2004-06-01Dosztojevszkij üdvtörténeti küldetése...az "orosz eszme" jegyében
2004-04-01A Vizsgálódások hétköznapi önesztétikájaWittgenstein Filozófiai vizsgálódásai-ról.
2004-04-01Wittgenstein "gazos kertje"A filozófia mint Dichtung létrái és labirintusai
2003-02-01Filozófiai rendszerek, művészeti irányzatok a XIX. sz. máso-dik felében. Témavázlat. Éretségi-felvételi előkészítő
2003-02-01A szentté szenvedett élményFilozófiai esszé Nagy László Anyakép című verséről
2001-10-01Politikai integráció, a korlátozott állam - és a posztmodern filozófia"Tanulmányom témája az a jelenkori szellemi irányzat, amely minden másnál jobban felszította a kedélyeket abban a vitában, hogy kik is vagyunk, hol is vagyunk, és merre tartunk. Hívei számára a posztmodern mindent megvilágosító elmélet, míg ellenzõi szerint olyan fogalom, amelyet minél hamarabb el kellene felejteni, mivel nem több, mint egyes francia értelmiségiek múló hóbortja, akik már elvesztették forradalmi hitüket, és inkább destruktív szkepticizmusba menekültek, ahelyett, hogy megbarátkoztak volna azzal a polgári világgal, amelyben élnek."
1999-12-01Logika, deJózsef Attila (Ha lelked, logikád...) töredékének sokat idézett sorának "a líra: logika" filozófiai értelmezése. Bergsontól, Hegelen, Kanton át Wittgensteinig.
1998-03-01A por siet, a kő ráér: Vers ez? Vagy filozófia?Filozófia és költészet kapcsolatáról. Pl. Babits M.:Esti kérdés c. verse /71.p./
1997-12-01Dekonstrukció és hermeneutikaFilozófiai alapvetés. Derrida filozófus-elődei (Nietzsche, Heidegger, Hegel, Kierkegaard, Platón stb.)
1997-02-01Szolovjov és a világ vége
1991-01-01Komjáthy Jenő panteizmusaKomjáthyról
1989-03-01Hét kérdés Madáchról1. Volt-e Madáchnak önálló filozófiája?, 2. Mi a targédia alapkérdése?, 3. Ádám vagy Lucifer?, 4. Marx vagy Kierkegaard?, 5. Ismerte-e Madách Kierkegaardot?, 6. Magyar Kierkegaard?, 7. Milyen Madách filozófiája?
1988-03-01Shakespeare Julius Caesar c. tragédiájának erkölcs-filozófiai és politikai aspektusaiShakespeare, W.: Julius Caesar
Madách Imre: Az ember tragédiájaAz ember tragédiájának történetfilozófiai szempontú elemzése.
Sztyeppemélyi éj. A megváltó Oroszország (Vál. szlavofil gon
Létértelmező motívumok Az ember tragédiájábantér-idő-tudás, anyag-öröklét-boldogság, tragikum kérdése
Az eszmék értéke és az idő kontinuitásaGondolatok Madách filozófiai rendszeréről
HamletA hamleti életérzésről./Filozófiai -lét-értelmezés/
Ars poetica -"ars teoretica"Ars poetica, költői hitvallás elmélete: művészet és filozófia határán.
Történetfilozófiai kérdések ...Az ember tragédiájában
Összegzés: Madách és a koreszmék"A Tragédiá-ban ...egy egész korszak sommázatát látjuk, koreszmék és törekvések, természetbölcseleti és történettudományi szemléletek, személyes kínok és remények nagy összegzését."
A Tragédia filozófiájaMadách Imre: Az ember tragédiája. Madách filozófiája
Az eszmék szerepe Madách Imre Az ember tragédiája c. művében
Filozófiai rendszerek és művészeti irányzatok a XIX. sz...második felében. Érettségi, felvételi előkészítő. témavázlat (pozitivista filozófia: Comte, Életfilozófiák: Schopenhauer, Kierkegaard, Nietzsche, Bergson, Művészeti áramlatok: neo-stílusok, impresszionizmus, szimbolizmus, szecesszió)
Feljegyzések az egérlyukbólA Mátrix és a nihilizmus
A keserű pirulaA lét igazsága a Mátrixban és Az undorban
Wittgenstein és KafkaWittgenstein világlátásáról (Tractatus c. műve alapján), morális értékekről Wittgenstein és Kafka műveiben, eszmerendszerében. Hallgatás-motívum
Musil és WittgensteinMusilról és Wittgensteinről
Forradalom utánKemény, Eötvös és Madách
Madách ImreMadách filozófiai és politikai szemlélete a Tragédiától Mózesig. Az ember tragédiája, Csák, Mózes, Tündérálom
Drámai költészet...fajai és történeti típusai (tragédia*komédia*dráma) az antik és modern dráma közti különbségek (konfliktusok különbözősége Aiszkhülosz, Szophoklész drámái ill. Goethe Faustja Shakespeare: Hamletje stb. között)
Napnyugat Alkonya vagy Évezred Hajnala?Vázlatok válságfilozófiákhoz Spengler: A Nyugat alkonya Huizinga, Ortega, Dilthey, Peccei
A mese műfaji sajátosságaiA mese: irodalom; A mesék antropológiai megközelítése; Mese, álom, halál és filozófia; A gonosz a mesében.
Nem pereg végig. Ott vanTengelyi László: Tapasztalat és kifjezés - Nádas Péter: Saját halál
Új, magasabb összhang távlataiEgyéni újjászületés - Ivan Iljics halála
A bölcselő Wass AlbertrőlTe és a világ - rendhagyó műfajban
Mi a vers?Beszélgetés Brett Bourbonnal
A szépség hazájaHonnan születik a szépség? Hol van otthona? Mi a lényege? Miért van és mire való?
Tolkien Gyűrűi és Platón: leckék a hatalomról...a választásról és az erkölcsről, Az erkölcsnélküliség kihívása Platónnál
Beszélő fák és sétáló hegyek:buddhista és taoista motívumok A Gyűrűk Urában
Test, logosz, táncA test leírása - test és előírás - test és írás; Husserl, Nietzsche...
A Saramago-regények második, "értelmező" olvasataA Saramago-i szerelmes regény; A Saramago-regények nőalakjai; A nevek kérdése; A filozófiai és ideológiai olvasat lehetősége; A regény, mint szövegelmélet; A fordítás, mint értelmezés; A Saramago-regények transztextualitása
Az Ezüstkor szellemi légkörében:irodalomkritika a századforduló esztétikai, filozófiai útkereséseikontextusában 1. az orosz kulturális reneszánsz és az Ezüstkor - korszak, világnézet vagy életérzés? 2. Irodalom és bölcselet: a vallásfilozófus Vlagyimir Szolovjov (1853-1900) és az orosz szimbolizmus kapcsolata 3. Dosztojevszkij és Tolsztoj szellemi öröksége: filozófiai és esztétikai megközelítések 4. Az orosz irodalmi hagyomány az Ezüstkor esszéiben, kritikáiban