József Attila Könyvtár - Műelemzés Adatbázis | Keresés | századforduló

24 db találat
Dátum downCímLeírás
2011-02-01Az alternatív modernségek koncepciója feléModernitás, modernség fogalma "újabb" irodalomtörténeti felfogásban.
2009-07-01Távolodó történelemLovik Károly és a századforduló monarchiája
2008-08-01A romance, a mesenovella és a századelőhősmese-varázsmese: "naiv romance-forma"; 19. sz-i, századfordulós műmeseváltozatok, a csodatörténések ironizálódása; "mindennapvilág" és "csodavilág" Hoffmann elbeszéléseiben; Lewis Carroll; Andersen hősmese-dekonstrukciója; Oscar Wilde meséi; századfordulós magyar mesenovella; vágyteljesítő ethosz és teoretikus erőfeszítések; Lesznai Anna, Balázs Béla
2005-04-01Urbi vel orbi?A nagyvárossá érő Budapest lírikus megjelenítései a századfordulón.
2003-01-01A századvégi novella. TémavázlatÉrettségi-felvételi előkészítő. Vázlat. (Gozsdu Elek, Petelei Isván, Bródy Sándor, Gárdonyi Géza, Tömörkény Isván, Thury Zoltán, Ambrus Zoltán, Papp Dániel, Csáth Géza munkásságára tört. utalás)
1989-03-01Kaffka Margit és a premodernekBodnár György a mese lélekvándorlása c. monográfiája kapcsán követi a premodernek, /Tömörkény, Ambrus, Cholnoky, Lovik, Gozsdu/ a századforduló novellisztikájának változását, fejlődését Krúdiig, Móriczig, Kaffka Margit Színek és évek c. regényéig.
1987-03-01Világkép és novellaforma a XIX-XX. század fordulójánA mese felkutatása, kifosztása és megsemmisítése (Vázlat)
1987-03-01Megjegyzések a XIX.-XX.sz.fordulójának irodalmi...népiességéről
1987-03-01Világkép és novellaforma a XIX-XX. század fordulójánA mese felkutatása, kifosztása és megsemmisítése./Vázlat/
Midász a századfordulónMidász király, mint metafora, "sorsképlet-jelölő" a századforduló irodalmában. Ambrus Zoltán: Midas király. Említett művek. Cholnoky László: Régi ismerős, Asbóth János: Álmok álmodója, Toldy István: Anatole, Justh Zsigmond: a pénz legendája, Művészszerelem, Bródy Sándor: Faust orvosa, Csáth Géza: A sebész, Ópium, Ady Endre: Álmom az Isten, Balázs Béla, Lovik Károly stb. Rilke, Thomas Mann, Camus.
Világkép és novella..a XIX-XX.sz. fordulójánA mese felkutatása, kifosztása és megsemmisítése.
Regény és mítoszAz epika metamorfózisa az új század küszöbén. A történelem titka és mítosza C.F.Meyernél (1825-1898) és Anatole France-nál (1844-1924), a külső kaland titka és mítosza R.L.Stevensonnál (1850-1894), Jules Vernénél (1828-1905) és A.C.Doyle-nál (1959-1930). A belső kaland, a psziché titka és mítosza Lewis Carrollnál (1832-1898) és Alain-Fournier-nál (1886-1914). És maga a megtalált titokés mítosz J.R.Kiplingnél (1868-1936)
Tantalosz a századfordulón
A női princípium képi megjelenése Leonyid Andrejev drámáibanPánpsziché, női-princípium-értelmezés Leonyid Andrejev drámáiban: Fekete álarcok (1908); Jekatyerina Ivanovna (1912); Az.
A XIX-XX. század fordulójáról. Vajda János: Húsz év múlvastíluselemzés
A kert és a műhelyReflexiók a századforduló bécsi és budapesti kultúrájáról.
Előszó. Köztes tükrökAz önértelmezés elméleti és művészeti forrása. "mintha író-hőseik tükörben szemlélnék magukat írás közben" A századforduló prózájának önértelmező eljárásai intermediális szempontból: tükör, keret, tájkép, portré, önarckép, fragmentum. "Mise en abyme" irodalmi szövegben működő tükör, képzőművészeti alapú. "Ekphrasis" elbeszélésbe ágyazott kép. Kép és nyelv határán.
Az Ezüstkor szellemi légkörében:irodalomkritika a századforduló esztétikai, filozófiai útkereséseikontextusában 1. az orosz kulturális reneszánsz és az Ezüstkor - korszak, világnézet vagy életérzés? 2. Irodalom és bölcselet: a vallásfilozófus Vlagyimir Szolovjov (1853-1900) és az orosz szimbolizmus kapcsolata 3. Dosztojevszkij és Tolsztoj szellemi öröksége: filozófiai és esztétikai megközelítések 4. Az orosz irodalmi hagyomány az Ezüstkor esszéiben, kritikáiban
Feminista irodalomszemlélet: női irodalom vs. férfi irodalom?Feminista esztétika és kultúrakutatás Feminista narratológia és genderkarnevál Nemi és nemzeti sztereotípiák
Női hang, női nyelvNőírók egy kis irodalomban A kisebbségi irodalom és a másik nem Az emigráció női tematizálása
A női identitás virágnyelve Berde Mária regényeibenA női és férfi sors illetve életlehetőségek ábrázolása a két világháború közti erdélyi magyar irodalom egyik legjelentősebb alakjának regényeiben
A női sorsszerűség és próbatétel Szenes Piroska regényébenVajon a nők veleszületett társadalmi helyzete mennyire határozza meg sorsukat? Van-e lehetőség a kitörésre? Mennyire determinált a nők helyzete illetve sorsa?
A magyar detektívregény fénykora I.A detektívregény rövid történeti áttekintése. Van-e magyar krimi-irodalom a századforduló utáni Magyarországon? Kiadók a két világháború közti időszakban, melyek ponyvakiadással foglalkoztak. Korabeli tanulmányok. A magyar detektívregény-irodalom fénykora (Pengős-regények). A kultúrpolitika ("ponyvarendelet").
A magyar detektívregény fénykora II.A magyar detektívregény-irodalom szerzői és műveik 1930 és 1948 között